služby
DĚTSKÁ STOMATOLOGIE
Ošetření dočasných zubů
- udržení ošetřených a zdravých dočasných zubů v dětských ústech až do doby výměny chrupu je důležité pro prořezání stálých zubů do správné pozice, tím se zabrání některým nepravidelnostem ve stálém chrupu
- příliš rozpadlé a neošetřitelné dočasné zuby je nutné naopak co nejrychleji odstranit, neboť představují zdroj infekce do organismu a mohou způsobit poškození zárodku stálých zubů
- spolupracujeme s ortodontistou
- některé ortodontické vady se dají rozpoznat a léčit již v dočasném chrupu
Ošetření dětí vyžaduje zcela odlišný přístup než k dospělým
- rodiče mohou být samozřejmě přítomni u ošetření
- bezbolestnost ošetření je zabezpečena šetrným přístupem a moderními anestetiky, které nezatěžují organismus.
- ošetření dětí musí být nenásilné, a proto si někdy během návštěvy více času povídáme, než ošetřujeme
- nemluvíme před ošetřením (doma ani v ordinaci) s dítětem, „ať se nebojí, že ho nic nebude bolet“, protože mu tím dáváme najevo, že by se asi měl začít bát, protože by ho to taky mohlo bolet!!!
- vytváříme přátelskou a příjemnou atmosféru (hračky, obrázky, barevné oblečení…)
- někdy se může stát, že se nepodaří dítě naladit na ošetření v první návštěvě, ale ve druhé se to většinou již zvládne. Pokud ne, tak je možno před další návštěvou utlumit aktivitu dítěte uspávací a uklidňující tabletkou. Dítě je pak většinou během ošetření mírně ospalé a zklidněné. Po ošetření doporučujeme dát dítě co nejdříve spát a po probuzení si většinou téměř nic z ošetření nepamatuje.
- pokud ani předchozí způsob neumožní ošetření, pak je možné dítě ošetřit pod odborným dohledem anesteziologa v tzv. sedaci nebo analgosedaci.
- vědomí dítěte je tlumeno farmaky podávanými anesteziologem a je neustále monitorováno. Dítě během výkonu pospává či spí, ale je probuditelné. Vnímání bolesti či strachu je potlačeno. Je to stav kontrolovaně navozeného spánku či ospalosti, kdy dítě nevnímá dění ve svém okolí a má příjemný pocit uvolnění.
- pokud z nějakých důvodů nelze provést ošetření předchozím způsobem, pak je poslední možností, pro organismus ovšem nejvíce zatěžující, celková anestezie.
Zubnímu kazu můžeme zabránit
- zubní povlak je původcem většiny problémů na zubech i okolních tkáních
- intenzita agresivity ponechaného zubního povlaku na zubech závisí také na složení potravy (sladkosti), dědičnosti a také na vyzrání povlaku (jak dlouho je na zubech)
- zoubky se čistí 2x denně
- ráno a večer vždy až po jídle
- žádné příliš sladké pití dětem na usnutí (v noci se tvoří méně slin a zuby nejsou přirozeně omývány slinou)
- je třeba vytvořit u dětí zájem o čištění zubů
- barevné a veselé zubní kartáčky
- barva a chuť zubní pasty
- vzájemné čištění zubů rodičů a dětí (nezaměňovat si kartáčky!!!)
- děti se učí příkladem
- zoubky dětí by měli čistit nebo dočišťovat rodiče do té doby, než se dítě naučí čistit zoubky samo
- zoubky je nutné čistit hned, jak se prořežou do dutiny ústní
- jakmile je dítě schopno uchytit cokoliv do ruky, je vhodné mu dát kartáček na hraní, můžeme přidat dítěti na kartáček i trochu dětské pasty
- jak správně a efektivně odstranit zubní povlak ze zubů vás naučí naše dentální hygienistka
- důležitá je pravidelná péče o chrup, zdravá pestrá strava, ale i pravidelné kontrolní návštěvy u zubního lékaře či dentální hygienistky (2-3x ročně) Tím je zajištěno, že případný kaz se zachytí v počátečním stádiu a jeho ošetření je jednodušší a předchází se tím stresovým situacím dítěte (i rodiče) při komplikovanějším ošetření rozpadlých zubů